صفحه نخست > دانستنی های آرایش و زیبائی > دانستنی ها

لیزر

لیزر چیست؟

لیزر نوری تك رنگ و تك طول موج است. اشعه نوری شدید و جهنده آن باعث از بین رفتن موهای زائد می شود در لیز، نور لیزر باعث نابود شدن فولیکول‌های موهای زائد و سبب تخریب سلول‌های سازنده مو می‌شود.
به همین علت است كه هرچقدر موها ضخیم تر و مشكی تر باشند، ملانین بیشتری دارند که نور لیزر را بهتر جذب كرده و راحت تر از بین می‌روند. درعین حال چون ملانین در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن كمتر باشد، یعنی بیمار سفیدتر باشد، انرژی كمتری در پوست جذب شده و احتمال سوختگی ناشی از لیزر مو كمتر می‌شود.

لیزر

عوارض لیزر موهای زائد

 1. سوختگی و تاول پوستی
 2. لک
 3. عفونت
 4. عدم جواب
 5. فولیکولیت و آکنه
 6. درد
 7. تغییر رنگ پوست و لکه شدن پوست
 8. آسیب دیدن پوست و باقی ماندن جای زخم روی پوست
 9. امکان واگیردار بیماری‌های پوستی مثل زگیل از طریق دستگاه لیزر

چه افرادی نباید لیزر انجام دهند

 • اختلالات هورمونی

از آنجا که اختلالات هورمونی مانند سیکل قاعدگی، ریزش موی سر، جوش‌های مکرر صورت و سابقه نازایی در بسیاری از بیماران پر مو دیده می‌شود حتما بیمار باید از این جهت بررسی شود و گرنه درمان با لیزر تاثیر نداشته و بسیار زمان می‌برد.

 • مصرف داروهای خاص

بعضی داروها مانند کورتون‌ها، هورمون‌ها و مینوکسیدیل باعث رشد موهای زائد می‌شوند. در این بیماران لیزر اثر مناسب را نخواهد داشت.

 • وجود بعضی بیماری‌های خاص

در بعضی بیماری‌ها مثل پسوریازیس، لیکن پلان، ویتلیگو (برص) احتمال پیدایش ضایعات در محل لیزر وجود دارد.

 • سابقه گوشت اضافه در محل عمل

انجام لیزر در این بیماران احتمال دارد، سبب ایجاد اسکار هیپرتروفیک شود و بهتر است انجام نگیرد.

 • سابقه تبخال مکرر

در این بیماران از ۲۴ ساعت قبل تا یک هفته بعد از لیزر باید داروهای ضد تبخال آسایکلوویر استفاده شود.

 • سابقه عفونت فعال مثل جوشهای چرکی

در صورتی که بیمار جوش چرکی یا هر کانون عفونی دیگری در محل لیزر مو داشته باشد باید تا زمان درمان عفونت، لیزر به تعویق بیفتد.

 • برنزه بودن

به هر روشی که فرد پوست خود را برنزه کرده باشد، مانند از آفتاب گرفتن یا سولاریم، احتمال سوختگی پوست و ایجاد لک به دنبال لیزر بسیار زیاد است. در این بیماران بهتر است درمان تا زمان از بین رفتن رنگ به تعویق بیفتد و در این مدت بیمار می‌تواند از ترکیبات ضدلک و ضدآفتاب استفاده کند. (بهتر است 3 ماه بین برنزه کردن و لیزر فاصله باشد)

 • وجود تاتو یا خال در محل لیزر

از آنجا که انجام لیزر مو می‌تواند باعث کمرنگ شدن این ضایعات شود باید از قبل به بیمار در مورد این مسئله هشدار داده شود.

 • مصرف ایزوترتینویین

ایزوترتینویین نوعی ترکیب vita مثل راکوتان است که برای درمان جوش‌های مقاوم به کار می‌رود. اگر بیمار از این دارو مصرف می‌کند چون باعث حساس شدن شدید پوست به نور لیزر و افزایش احتمال سوختگی و اسکار و لک می‌شود حداقل ۶ ماه باید لیزر مو را به تعویق انداخت

 • مصرف داروهای حاوی طلا

این داروها در بعضی بیماران رماتیسمی به کار می‌روند و نباید در این بیماران لیزر انجام شود.

 • سابقه بیماری‌هایی مثل لوپوس

این بیماری‌ها پوست را به نور حساس می‌کنند و بهتر است لیزر در آنها انجام نشود.

 • افراد باردار

هرچند که هیچ مدرکی مبنی بر صدمه زدن به جنین در لیزر مو وجود ندارد اما بهتر است در بیماران باردار لیزر را انجام ندهیم و آن را به تعویق بیندازیم.

 هرچند تاکنون درهیچ منبع علمی و معتبر ضرری برای مادر و جنین در دوران بارداری توسط لیزر ثبت نشده.

با این حال و به طور کلی، ما تماس با هر نوع اشعه‌ای را برای خانم‌های باردار منع می‌کنیم. لیزر موهای زائد در دوران شیردهی هم کاملا بدون خطر و ضرر برای مادران و نوزادان آنها است.

لیزر موهای زائد

 

انواع دستگاه‌های لیزر

دو سیستم برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد

 1. سیستم‌های لیزری
 2. سیستم‌های غیر لیزری

دستگاه‌های غیر لیزری، سیستم‌های نوری هستند که IPL نام دارند. این دستگاه‌ها مناسب هستند اما قدرتشان به اندازه لیزر نیست. در واقع از آنجایی که سیستم‌های لیزری گران‌قیمت هستند، سیستم غیرلیزری IPL طراحی شده که دسترسی به آن آسان‌تر و هزینه‌هایش کمتر باشد اما در عین حال عوارض و احتمال سوختگی پوست و بازگشت مو با آن بیشتر است. سیستم‌های لیزری انواع مختلفی دارند ازجمله الکساندرایت و دایود با مکانیسم‌ها و طول موج‌های مختلف که هریک برای نوع به خصوصی از پوست مثل سبزه، روشن، سفید، تیره و … کاربرد دارند. به عبارت دیگر لیزری که برای پوست روشن استفاده می‌شود، شاید مناسب پوست سبزه نباشد و بالعکس. انتخاب نوع لیزر با پزشک است و پزشک باید با تمامی این لیزرها آشنایی داشته باشد.

لازم به ذکر است همه ما با لیزر کردن موهای زائد بدن مان احساس خوب و دلنشینی پیدا می کنیم اما باید بدانیم لیزر کردن عوارضی نیز دارند که یکی از مهمترین آن‌ها آسیب رسیدن به چشم‌ها است بنابراین لازم است حتما از عینک‌های مخصوص برای لیزر کردن که پزشک به شما می‌دهد استفاده کنید و اگر پزشکتان فراموش کرد که به شما عینک دهد خودتان از او درخواست عینک کنید.

لیزر الکساندرایت