صفحه نخست > دانستنی های آرایش و زیبائی > دانستنی ها

سازهای صفحه کلید دار

سازهای صفحه کلیددار

سازهایی هستند که برای ایجاد صدا و نواختن آن از صفحه کلید استفاده می‌شود. این سازها بسیار محبوب هستند و بسیار مورد استفاده جوانان قرار می‌گیرند.

انواع سازهای صفحه کلیددار

پیانو

نام پیانو مخفف کلمه ایتالیایی پیانو فورته می‌باشد. پیانو به معنی "ملایم" و فورته به معنی "با صدای بلند" می‌باشد.

صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های فلزی آن در داخل جعبه چوبی تولید می‌شود. سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به صفحه صدا متصل شده‌اند که موجب تقویت صدای آن‌ها می‌شود. دارای طیف گسترده‌ای از هر ابزار و کامل ترین ساز شناخته شده است، بنابراین موسیقی برای تمام ابزار دیگر می‌تواند بر روی آن تشکیل شود. از لحاظ فنی هم پیانو ممکن است پیچیده‌ترین موسیقی با بیش از 2500 قسمت باشد.

انواع پیانو

پیانو اسپینت

کوچکترین و ارزان ترین پیانوهای عمودی است که معمولا فاصله سطح کیبورد تا بلندترین قسمت آن 36 تا 39 سانتی متر است. ساده ترین نوع پیانو می‌باشد و به همین علت قیمت آن ارزان تر از سایر پیانوها می‌باشد و برای افراد مبتدی مناسب تر است.

پیانو دیجیتال

این پیانوها از تکنولوژی دیجیتال برای تولید اصوات استفاده می‌کنند که با پیانوهای مکانیکی یا آکوستیک که از سیم و چکش استفاده می‌شود کاملا متفاوت هستند. پیانوهای دیجیتال با کیفیت بالا ارزش زیادی در فعالیت‌های پیشرفته چکش دارند. همچنین ویژگی‌های برای آموزش، انواع صداها، صداهای پیانو سفارشی و توانایی کنترل حجم و یا حتی پوشیدن هدفون را ارائه می‌دهند.

پیانو کنسول

این پیانوها از ارتفاع حدود 100 سانتی متر شروع و تا حدود 110 سانتی متر ادامه پیدا می‌کند. سازه آن‌ها به صورتی است که بدنه‌ای بسیار محکم و با دوامی دارند و معمولا در آموزشگاه‌ها یا مدارس موسیقی از آن‌ها استفاده می‌شود.

اگر قصد دارید پیانویی بخرید که دیگر آن را عوض نکنید، این نوع پیانو به دلیل قیمت و دوام بسیار خوبی که دارد گزینه بسیار مناسبی می‌باشد. بدنه این پیانوها شباهت زیادی به پیانوهای بزرگ در قسمت کیبرد و دیواره‌های اطراف کیبرد و محل قرار دادن نت موسیقی دارد.

پیانو دیواری

پیانو دیواری که نام دیگر آن به زبان انگلیسی آپرایت می‌باشد، در زبان‌های اروپایی به آن پیانینو یا پیانوی کوچک می‌گویند. پیانو دیواری نسبت به گراند پیانو کم حجم تر و ارزان تر می‌باشد و برای استفاده در منزل مناسب تر است. سیم‌ها در آن به صورت عمودی قرار گرفته اند و چکش‌ها از جلو به سیم‌ها ضربه وارد می‌کنند.

پیانوی بزرگ

پیانوی بزرگ یا گرند پیانو که در فارسی آن را پیانو رویال نامیده اند، در آن سیم‌ها به صورت افقی قرار گرفته اند و چکش‌ها از زیر به سیم‌ها ضربه می‌زنند.

از این ساز بیشتر در سالن‌های کنسرت و ارکسترهای بزرگ استفاده می‌شود.

ارگ

یک ساز کلاویه ای و بادی است که بر اثر ضربه بر روی کلیدهای سیاه وسفید صدای آن تولید می‌شود. این ساز یکی از قدیمی‌ترین سازها در فرهنگ موسیقی مذهبی اروپایی و کلیسایی است.

دو نوع ارگ وجود دارد:

1.ساز ارگ بادی: از یک ردیف لوله با اندازه‌های مختلف تشکیل شده است و صدا از نوسان هوا در این لوله‌های صوتی تولید می‌شود.

2.ساز ارگ برقی: در ارگ برقی مدارهای الکترونیک نوسان می‌سازد و صدا توسط یک بلندگو به گوش می‌رسد.

ارگ

انواع مدل ارگ

سینت سارز

این مدل ارگ مخصوص صداسازی و ساخت صدا است.

سینت سارز

سکووانسر

مخصوص آهنگ سازی است و امکانات و قدرت آن در آهنگسازی بیشتر است.

سکووانسر

میدی کیبورد

این نوع ارگ به تنهایی کاری انجام نمی‌دهد و با اتصال به کامپیوتر و نرم افزارهای آهنگ سازی کاربرد دارند.

ارنجر

این ساز در چیدمان و آماده سازی صداها و قطعات کاربرد دارد و دارای سرعت عمل بیشتری برای اجرای زنده است و با یک ارنجر می‌توانید یک آهنگ کامل را بنوازید.

ساز آکوردئون

یک ساز صفحه کلید دار می‌باشد که با سطح مورب و متحرک خود شکل خاصی دارد، این ساز را نوازنده بین دو دست خود می‌گیرد و با باز و بسته شدن آن صدا تولید و ایجاد می‌شود. این ساز معمولا در موسیقی محلی اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی و روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. صداهای این ساز بسیار زیبا و دلنشین می‌باشد. همچنین از این ساز در موسیقی فیلم‌ها نیز استفاده می‌شود و محبوبیت فراوانی دارد.

آکاردئون

انواع ساز آکوردئون بر اساس ساختار

آکوردئون تک کنشی

این نوع آکوردئون تک کنشی شامل آکوردئون‌های اولیه می‌شود. دارای 10 دکمه برای بیش از دو اکتاو است. عملکرد دست چپ با دو دکمه انجام می‌شود که یکی برای نت‌های باس و یکی برای گرفتن آکورد است.

آکوردئون دو کنشی

در این نوع آکوردئون برای نت‌های مشابه زبانه‌های ساز را یکسان تنظیم کردند و برای دست راست یک صفحه کلید به سبک پیانو تعبیه شده که به آن آکوردئون‌های پیانو می‌گویند.

ساز کلاویکورد

کلاویکورد یک ساز شستی دار مانند کیبورد می‌باشد.

این ساز مستطیل شکل است، طول آن معمولا حدود 110 تا 170 سانتی متر است و در آن یک صفحه کلید و یک صفحه صدا قرار دارد. کلاویکورد در قرن چهاردهم اختراع شد.
این ساز بیشتر یک ساز تمرینی بود که به عنوان کمکی برای آهنگ سازی استفاده می‌شود و برای اجراهای بزرگ صدای کافی نداشت. در این ساز با ضربه زدن به سیم‌ها صدا تولید می‌شود.
این نوع ساز در سال‌های شانزدهم، هفدهم و هیجدهم بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت.

صدای کلاویکورد نرم و لطیف است.

برخلاف کلاویکورد کلاسیک، کلاویکورد الکتریکی در بعضی از کنسرت‌ها به عنوان سازی برای افزایش صدا استفاده می‌شود.

کلاویکورد

ساز هارپسیکورد

شکل ظاهری هارپسیکورد مانند پیانو می‌باشد اما نحوه تولید صدا آن با پیانو متفاوت می‌باشد. این نوع ساز با فشار دادن کلاویه‌ها و حرکت اجزای مکانیکی آن صدا ایجاد می‌شود. هارپسیکورد در شکل‌ها و اندازه‌های متنوعی وجود دارد ولی نحوه عملکرد همه آن‌ها یکسان می‌باشد و تولید صدا در آن‌ها یکسان است. این ساز از قرن 15 تا 18 در اروپا بسیار مهم بود. هارپسیکورد در گروه سازهای زهی زخمه‌ای قرار دارد.

هارپسیکورد به عنوان مادر پیانو به شمار می‌رود و خود تکامل یافته سازهایی مثل کلاویکورد می‌باشد.

هارپسیکورد

ساز چنگ

از سازهای مشهور موسیقی باستانی ایرانی می‌باشد و در دوره‌های مختلفی از تاریخ ایران وجود داشته است.

شکل هندسی آن مثلثی شکل است، در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شود و با توجه به اندازه این ساز تعداد سیم‌های آن بین 19 تا 47 سیم است. نت‌های این ساز معمولا از سه رنگ ساخته می‌شوند. نت دو قرمز، نت فا آبی یا سیاه و بقیه نت‌ها به رنگ سفید است.

ساز چنگ صدای بسیار دلنشینی دارد و هر بار که این ساز نواخته می‌شود صدایی متفاوت و زیبا ایجاد می‌شود.

چنگ

چنگ سلتیک

برای ایجاد صداهای زیبا و نوازندگی موسیقی زیبا و دلنشین مناسب است.

وزن آن با توجه به جنس آن که از چوب باشد یا فیبر کربن تغییر می‌کند اما در کل وزن سبکی دارد. همچنین قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به چنگ پدالی دارد.

چنگ پدالی

این چنگ برای تغییر کلیدها بازوهایی دارد که این بازوها در آن واحد قادر به کنترل یک سیم از چنگ هستند. به عنوان مثال یک سیم می‌تواند بکار، دیز یا بمل باشد و نه هر سه آن‌ها.

پدال‌های چنگ پدالی باعث می‌شوند نوازنده بتواند سریع تر کلیدها را تغییر دهد همچنین برای نوازندگی قطعات کروماتیک مناسب است. به علاوه چنگ پدالی قادر است صداهای پر قدرتی تولید کند که برای نوازندگی در ارکستر مناسب است. چنگ‌های پدالی وزن زیاد و قیمت بالایی دارند.