صفحه نخست > دانستنی های آرایش و زیبائی > دانستنی ها

سازه های بتنی,معایب و مزایا استفاده از اسکلت بتنی

یکی دیگر ازانواع سازه ساختمان است.این نوع سازه بابتن آرمه ساخته می شودوماده اصلی آن از شن وماسه است واگرشرایط واصول اصلی درهنگام ساخت آن رعایت شود سازه ساختمان بسیارمقاوم خواهدبود.

سازه ساختمان بتنی,سازه‌ای است که در ساخت آن از بتن یا به‌طور معمول بتن آرمه (سیمان، شن، ماسه و پولاد به صورت میلگرد ساده یا آجدار) استفاده شده باشد. در ساختمان در صورت استفاده از بتن آرمه در قسمت ستون‌ها و شاه تیرها و پی، آن ساختمان یک سازه بتنی محسوب می‌شود.

بخش هایی از ساختمان که با بتن ساخته می شوند:

1- پی وفوندانسیون

2 -  ستون

3 - تیرهای اصلی

4 - تیرهای فرعی

5 -  پله

6 - دیواربرشی

7 - سقف

مزایای استفاده از سازه های بتنی:

سازه‌های بتنی در مقابل حرارت زیاد ناشی از آتش سوزی بسیار مقاوم‌اند. آزمایش‌ها نشان داده اند که در صورت ایجاد حرارتی معادل ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد برای یک نمونه بتن آرمه، حداقل یک ساعت طول می‌کشد تا دمای فولاد داخل بتن، که با یک لایه بتنی با ضخامت2/5 سانتی متر پوشیده شده است، به ۵۰۰ درجه سانتی گراد برسد همچنین ماده اصلی بتن که شن و ماسه می‌باشد ارزان و قابل دسترسی است.سازه‌های بتنی که مطابق با اصول آیین‌نامه‌ای طراحی و اجرا شده اند.در مقابل شرایط محیطی سخت، مقاومتر از سازه‌های ساخته شده با مصالح دیگر هستندبه علت قابلیت شکل پذیری بالای بتن، امکان ساخت انواع سازه‌های بتنی نظیر پل، ستون و ... به اشکال مختلف میسر است.
استاندارد و دوام اسکلت فلزی تحت تاثیر کیفیت ساخت آن در کارخانه‌ی مبدا است و برای داشتن اسکلت فلزی مرغوب و با کیفیت باید هزینه‌ی بیشتری پرداخت کرد.با توجه به مصالح مورد نیاز در اسکلت بتنی، هزینه‌ی ساخت آن نسبت به اسکلت فلزی کمتر و به‌صرفه‌تر است.بنابراین بسیاری از کارفرماها و پیمان‌کاران برای کاهش هزینه سراغ اسکلت بتنی می‌روند. 

اسکلت بتنی

معایب استفاده از سازه های بتنی:

مهمترین عیب ساختمان های بتنی وزن بسیار زیاد ساختمان می باشد که با میزان تخریب ساختمان در اثر زلزله نسبت مستقیم داردولی کم بودن مقاومت بتن سبک عامل مهمی در محدود نمودن دامنه کاربرد این نوع بتن و بهره گیری از امتیازات آن بوده است. استفاده از میکروسیلیس در ساخت بتن سبک سبب شده است که مقاومت بتن سبک بالا رود و این محدودیت کاهش پیداکند. عدم تنوع در کیفیت سیمان نشانه ضعف هایی از سیستم ساخت و ساز می باشد.عدم استفاده از سیمان با کیفیت بالا از عوامل اولیه عمر کوتاه ساختمان در بحث مصالح می باشد.استفاده از شن و ماسه درجه ۲ و یا ۳ ازدومین عوامل عمر کوتاه ساختمان در بحث مصالح می باشد.

از آنجایی که اسکلت فلزی معمولا قطعات از پیش آماده دارد و تنها باید آن‌ها را پیچ کرد یا جوش داد، سرعت اجرای آن زیاد است.از طرف دیگر، سازه‌های بتنی از مدت‌ها پیش در حال اجرا هستند و تخصص و مهارت لازم هم به خوبی در این زمینه وجود دارد. اما زمان اجرای این سازه‌ها نسبت به سازه‌های فلزی طولانی‌تر است و به همین دلیل بسیاری از پیمان‌کاران و مهندسان برای سریع‌تر ساختن سازه‌ی مورد نیازشان اسکلت فلزی را ترجیح می‌دهند.

پی و اجرای اسکلت بتنی

شرایط پی کنی و پی ریزی و نوع فونداسیون ساختمان بتنی هیچ فرقی با ساختمانهای دیگر ندارد و از همان انواع فونداسیون در اینجا استفاده شود ولی در اینجا دیگر فونداسیون منفرد نداریم و عرض ارتفاع پی نواری برای ساختمان بتنی با فلزی به علت وزن زیاد ساختمان بتنی متفاوت است .

در اینجا هم عرض و ارتفاع مقطع پی با توجه این مکانیک خاک و بارهای وارده و موقعیت منطقه از لحاظ زلزله تعیین می شوند تفاوت عمده فونداسیون ساختمان بتنی با ساختمان فلزی در اتصال ستون به فونداسیون است که در ساختمان بتنی بجای اتصال تیر فلزی به بیس پلیت از میل گردهای انتظار برای اتصال میل گردهای ستون و فونداسیون استفاده می شود که طول آرماتورهای انتظار یک ششم طول ستون است.بتن با گذشت زمان دچار افت می‌شود که این امر حتی مقاومت آن را در برابر زلزله و آسیب‌های این‌چنینی هم کم می‌کند؛ اگرچه این عمر چیزی حدود ۵۰ تا ۶۰ سال است. در مقابل در سازه‌های فلزی مشکل افت مقاومت وجود ندارد و شرایط این اسکلت بتنی نسبت به روز اول فرق چندانی نخواهد داشت. البته باید کاسته شدن ضخامت فلز بر اثر خوردگی را هم در نظر گرفت و با انجام تمهیداتی از وقوع آن جلوگیری کرد.

سازه های بتنی