صفحه نخست > دانستنی های آرایش و زیبائی > دانستنی ها

راهنمای انتخاب انواع قرنیز برای دکوراسیون داخلی

به نوار یا باند دور دیوارها قرنیز گفته می‌شود. که معمولا در دکوراسیون منازل قدیمی از قرنیز سنگی و قرنیز چوبی استفاده می‌کردند. قرنیزها انواع متنوعی دارند، در فضاهای امروزی کمتر از قرنیز سنگی یا قرنیز سرامیکی استفاده می‌شود و قرنیزهای قدیمی جای خود را به قرنیزهای امروزی از جنس‌های متنوع، ام دی اف (MDF) با روکش پی وی سی (PVC) می‌باشند داده‌اند، البته قرنیز تمام پی وی سی (PVC) نیز دربازار یافت می‌شود.

کاربرد قرنیز در طراحی داخلی

در صورتی که کف منزل یا محل کار کفپوش یا لمینت باشد، پس از اجرای لمینیت دور تا دور کار، لمینیت‌ها از دیوار فاصله داشته و این فاصله را نصاب به عنوان درز انبساط در نظر می‌گیرد که اگر فضای مورد نظر گرم شد و لمینیت‌ها منبسط شدند، در اثر انبساط حاصله، به دیوار نچسبند و جای بازی داشته باشند. حال اگر چنین فضایی که در حدود یک سانتیمتر باز است را به حال خود رها کنیم، علاوه برآنکه ظاهر نامطلوبی خواهد داشت، محلی برای جمع شدن گرد و غبار خواهد بود. از این رو قرنیز می‌تواند درز انبساط لمینیت را پوشانده و کاور کند، و نکته مهم اینجا است که بیشتر زیبایی و جلوه فضایی که لمینیت شده است، پس از نصب قرنیز نمایان می‌شود و جلب توجه می‌کند.
در صورتی که کف منزل یا فضای اداری سنگ یا سرامیک یا موکت و یا هر چیزی به جز لمینیت است و نیازی به نصب قرنیز نمی‌باشد، و از نظر فنی اگر فضایی قرنیز نداشته باشد، هیچ اتفاقی برای آن رخ نخواهد داد، اما در صورتی که در همان فضای ساده قرنیز طرح چوب نصب کنید خواهید دید که تا چه اندازه زیباتر و شکیل تر جلوه می‌کند. از نظر زیبایی شناسی معماری اگر دیوار و کف، توسط یک جدا کننده از یکدیگر جدا شوند، بسیار زیباتر خواهد بود وهمچنین از نظر سازه‌ای نیز، خرابی انتهای دیوار و همچنین خرابی گوشه‌های کف که مربوط به گچ کاری و نقاشی و بنایی می‌باشند، پس از نصب قرنیز پوشانده خواهد شد.

تقسیم بندی قرنیزها از نظر ارتفاع و ضخامت

"قرنیزها" از نظر ارتفاع در دو سایز ۷ سانتیمتری و ۹ سانتیمتری موجود هستند، از نظر طول معمولا طولی معادل ۲۸۰ سانتیمتر و یا ۳۶۶ سانتیمتر دارند و از نظر ضخامت نیز، پاشنه یا به عبارتی پایین ترین و ضخیم ترین قسمت قرنیز ۱۶ میلیمتر می‌باشد.

ویژگی‌های یک قرنیز خوب

1- باید مقاوم در مقابل ضربه باشد.

2 - قرنیز باید مقاوم در مقابل آب و رطوبت باشد.

3- قرنیز باید مقاوم و عایق در مقابل گرما، برودت و صدا باشد.

4 - نصب و اجرا باید راحت و آسان باشد.

5 - باید زیبا و چشم نواز باشد.

قرنیز pvc  و مزایای استفاده از آن

1 - این نوع قرنیز از چند لایه مختلف پلاستیکی با خاصیت آب بندی  می‌باشد

2 - در رنگ و طرح‌های زیادی در بازار موجود است 

3 - از مزایای قرنیز pvc میتوان به  سبک و مقاوم بودن، قابلیت شستشو، نصب آسان، مقاوم در برابر رطوبت و …  اشاره کرد.

4 - قرنیز پی وی سی در ابعاد ۷ سانتیمتر و ۹ سانتیمتر با طول شاخه ۲۸۰ تا ۳۰۰ سانتیمتر و ضخامت ۸ میلیمتر تولید می‌شود.

5 - از مزایای قرنیز pvc می‌توان به قیمت ارزان تر و پرت کمتر نسبت به سنگ اشاره کرد.

6 - امکان نصب سریع و آسان بعد از سفیدکاری ساختمان

7 - قابلیت شسشتشوی آسان و احیانا تعویض ارزان اشاره کرد.

ویژگی های قرنیز