صفحه نخست > دانستنی های آرایش و زیبائی > دانستنی ها

تاریخچه موسیقی و تاثیر آن بر زندگی انسان

تاریخچه زیبا شناسی در موسیقی

موسیقی یا موزیک توانایی برانگیختن احساسات را دارد و این امر از بیش از دو هزار سال است که در همه جای دنیا به اثبات رسیده است. اما درک اینکه چگونه چنین احساساتی را در انسان به وجود می‌آورد کمی دشوار به نظر می‌رسد. برخی از قدیمی ترین نظریه‌های غربی هنر را تقلیدی از طبیعت خدا می‌دانند. موسیقی قادر به توصیف اشکال و رنگ‌های طبیعت نیست، ولی نقش به سزایی در تقلید اصوات موجود در عالم دارد. اما این قالب هنری غیر مفهومی و غیر تقلیدی که مجموعه ای از اصوات نظام یافته است به نحو معینی تجربیات زیبایی شناسانه‌ای فراهم می‌آورد که در ابعاد و مراتب مختلف دارای ارزش هستند.

تقسیم بندی موسیقی بر اساس زمان یا دوران پیدایش

 1. موسیقی قرون وسطی

 2. موسیقی رنسانس

 3. موسیقی دوره باروک

 4. موسیقی کلاسیک

 5. موسیقی رومانتیک

 6. موسیقی مدرن

 7. موسیقی معاصر

تقسیم بندی موسیقی براساس مکان

 1. موسیقی بومی

 2. موسیقی نواحی

 3. موسیقی شرقی

 4. موسیقی غربی

 5. موسیقی ایرانی

 6. موسیقی عربی

درک و احساس یک قطعه موسیقایی به عوامل گوناگونی  بستگی دارد که همان‌ها باعث ایجاد تفاوت در نظریات افراد می‌شوند. عواملی مثل نوع فرهنگ شنونده، نوع محیط و جامعه ای که شنونده در آن رشد کرده، نوع اعتقادات، شیوه و طرز فکری که با آن عجین شده و سبک و سیاقی که از آن تاثیر پذیرفته است.

مثلا افرادی که در غرب متولد شده‌اند موسیقی خاور دور برایشان لذت بخش نیست. موسیقی خاور دور برای آن‌ها چیزی درک نشدنی و ناملموس است.

در هر صورت، جدا از این بحث که بعضی آثار موسیقی برای عده‌ای قابل درک و برای عده‌ای غیرقابل درک‌اند. در نهایت همه موسیقی‌ها قدرت ایجاد تاثیر و اعمال نفوذ بر احساسات افراد را دارند، هر چند به گونه‌ای متفاوت و این خاصیت موسیقی است. شاید به این خاطر شوپنهاور می‌گفت) همه هنرها می‌خواهند به موسیقی برسند.(

موسیقی نه تنها فکر و روح ما که جسم ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد،بلکه می‌تواند جسم ما را برای مبارزه با سرسخت‌ترین موانع موجود آماده سازد، می‌تواند باعث تقویت قوت قلب هر انسانی شود، می‌تواند او را به آرامش برساند و رضایت را به او هدیه کند.

موسیقی ازعمق وجود هر انسان و از روح او سرچشمه می‌گیرد و به همین خاطر است که بسیاری از مردم، بدون موسیقی، خودشان را فاقد چیزی حیاتی می‌دانند؛ چیزی که می‌تواند قدرت تکاپو و احساس زندگی و نشاط را به آن‌ها ببخشد.

تعریف "موسیقی" از دیدگاه بزرگان

تعریف موسیقی از دیدگاه افلاطون

موسیقی یک ناموس اخلاقی است که روح به جهانیان، و بال به تفکر و جهش به تصور، و ربایش به غم و شادی و حیات به همه چیز می‌بخشد.

تعریف موسیقی از دیدگاه ابونصر فارابی

موسیقی علم شناسایی الحان است و شامل دو علم است:

 1. علم موسیقی عملی
 2. علم موسیقی نظری

تعریف موسیقی از دیدگاه ابوعلی سینا

موسیقی علمی است ریاضی که در آن از چگونگی نغمه‌ها از نظر ملایمت و سازگاری و چگونگی زمان‌های بین نغمه‌ها بحث می‌شود.

نقش موسیقی در زندگی

در مغز انسان مرکزی برای دریافت موسیقی وجود دارد که درست در پشت پیشانی قرار دارد و این نقطه وظیفه یادگیری و ابراز احساسات انسان را نیز بر عهده دارد. به همین دلیل بین موسیقی، یادگیری، کنترل و ابراز احساسات رابطه مستقیمی وجود دارد.

در هنگام گوش دادن به موسیقی در اثر آزاد شدن هورمون دوپامین توسط مغز، لرزه ای را در سرتاسر بدن خود حس می‌کنید.

در واقع این لرزه درست در لحظه اوج آهنگ اتفاق می‌افتد. دوپامین هورمونی است که در صورت احساس سرخوشی و لذت در بدن شما ترشح شده و به صورت کاملا مستقیم با جنب و جوش و هیجان‌های شما ارتباط مستقیم دارد.

موسیقی هوش و عواطف روحی افراد را تقویت می‌کند. محققان دریافتند که موسیقی، دقت، هوش، حس مشاهده، استنباط و عواطف روحی انسان را تقویت می‌کند.

تحقیقات انجام شده، نشان می‌دهد که موسیقی به میزان قابل توجهی در تسکین و تقلیل وضعیت بحرانی بیمارانی که در بخش آی.سی.یو بستری بودند تاثیر داشته است.

فواید گوش دادن موسیقی

فواید گوش دادن به موسیقی

 • بهبود عملکرد ادراک و شناخت

تحقیقات نشان می‌دهد پخش موسیقی به عنوان زمینه، هنگامی که فرد در حال انجام فعالیت دیگری است و روی آن تمرکز کرده می‌تواند عملکرد او را در کارهایی که نیاز به درک و شناخت دارد بهبود بخشد. دریافت موسیقی با ریتم تند منجر به افزایش سرعت در کار و پردازش شده و موسیقی با ریتم تند و ریتم ملایم هم می‌تواند حافظه را تقویت کند.

 • کاهش استرس

سال‌های سال است که گفته می‌شود موسیقی می‌تواند به کاهش و مدیریت استرس کمک کند. گوش دادن به موسیقی ملایم و آرامش بخش می‌تواند روشی موثر در غلبه بر استرس باشد و علم آن را ثابت کرده است. در مطالعه ای که در سال 2013 انجام شده، افراد شرکت کننده قبل از اینکه در معرض استرس قرار بگیرند، در یکی از شرایط مشخص شده بودند و سپس از آنها تست استرس روانی اجتماعی گرفته شد. برخی ازافراد به یک موسیقی ریلکس کننده گوش داده بودند، برخی دیگر به صدای امواج کوچک آب و بقیه نیز هیچ محرک شنوایی دریافت نکرده بودند. نتایج نشان داد گوش دادن به موسیقی روی واکنش انسان به استرس، مخصوصا روی سیستم عصبی خودکار تاثیر دارد. افرادی که به موسیقی آرامش بخش گوش داده بودند، بعد از قرار گرفتن در معرض استرس، سریع‌تر توانسته بودند شرایط روحی خود را بازیابی کنند.

کاهش استرس

 • کاهش اشتها

یکی از اثرات شگفت انگیز موسیقی این است که می‌تواند ابزاری مفید در کاهش وزن باشد. اگر قصد دارید از وزن خود کم کنید، گوش دادن به موسیقی و همزمان کم کردن نور محیط می‌تواند به شما در رسیدن به هدف تان کمک کند. طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که در رستوران‌هایی با نور سبک که در آنجا موسیقی لایت پخش می‌شود غذا می‌خورند نسبت به افرادی که در سایر رستوران‌ها غذا می خوردند، 18 درصد غذای کمتری خورده بودند. محققان دریافتند موسیقی و نور کمک می‌کند شرایط آرام تری ایجاد شود، در نتیجه افراد بیشتر احساس آرامش و راحتی کرده و آرام‌تر غذا می‌خورند و در نتیجه نسبت به زمان سیری خود آگاه ترند.

 • تقویت حافظه

خیلی از دانش آموزان و دانشجویان عادت دارند در هنگام مطالعه به موسیقی گوش بدهند. بعضی از افراد احساس می‌کنند گوش دادن به موسیقی دلخواه‌شان هنگام مطالعه، به حافظه‌شان کمک می کند، در حالی که عده‌ای دیگر صرفا به دلیل خوشایندتر کردن فضای مطالعه به موسیقی گوش می‌دهند و حتی عده‌ای هم عقیده دارند موسیقی هنگام مطالعه حواس را پرت می‌کند. مطالعه ای نیز نشان داد افرادی که در حال فراگیری زبان جدیدی بودند، وقتی کلمات و عبارات جدید را به صورت آواز و با ریتم تمرین می کردند، بهتر از زمانی که به صورت عادی آن‌ها را می‌خواندند، این کلمات را فرا گرفته بودند. بنابراین هرچند ممکن است موسیقی روی حافظه اثر بگذارد اما نتایج بسته به فرد ممکن است متفاوت باشد. اگر شما جزو افرادی هستید که موسیقی حواستان را پرت می‌کند شاید بهتر باشد در سکوت مطالعه کنید یا ترک‌هایی خنثی به عنوان زمینه پخش کنید.

تقویت حافظه

 • کمک به مدیریت درد

تحقیقات نشان داده موسیقی می‌تواند در مدیریت درد مفید باشد. مطالعه‌ای که روی بیماران فیبرومیالژیا انجام شد دریافت آن‌هایی که تنها به مدت یک ساعت به موسیقی گوش داده بودند، کاهش قابل توجهی در دردهای خود داشتند. در مطالعه‌ای بیماران فیبرومیالژیا به دو گروه تقسیم شدند، گروهی که روزی یک بار و به مدت چهارهفته به موسیقی گوش می‌دادن و گروهی که تحت هیچ موسیقی درمانی نبود. در پایان چهار هفته، آن‌هایی که هر روز به موسیقی گوش داده بودند، احساس درد و افسردگی‌شان کاهش چشمگیری داشت. این تحقیقات نشان می‌دهد که موسیقی درمانی ابزار مهم در درمان دردهای مزمن باشد. بیمارانی که قبل، حین و بعد از عمل جراحی به موسیقی گوش داده بودند، نسبت به آن‌هایی که به موسیقی گوش نداده بودند، درد و اضطراب کمتری تجربه کرده بودند. گوش دادن به موزیک در هر شرایطی از درد موثر است، اما به گفته محققان، گوش دادن به موسیقی قبل از عمل جراحی، نتایج بهتری دارد. این مرور، اطلاعات جمع آوری شده از بیش از 7000 بیمار را بررسی کرد و دریافت آن‌هایی که به موسیقی گوش داده بودند، داروی کمتری برای تسکین درد خود مصرف کرده بودند. در شرایطی که بیماران این اجازه را داشتند که خودشان موسیقی مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند، حتی نتایج بهتری ثبت شد.

کمک به مدیریت درد

 • کمک به خواب بهتر

بی‌خوابی یک مشکل جدی و مهم است که افراد را در تمامی سنین مختلف درگیر می‌کند. راه‌های زیادی برای درمان این مشکل و سایر اختلالات رایج خواب وجود دارد، که در این بین گوش دادن به موسیقی کلاسیک آرامش بخش می‌تواند روشی بی خطر، موثر و در دسترس باشد.طی یک آزمایشی که انجام شد افرادی که به بی‌خوابی دچار بودند به سه گروه تقسیم بندی شده‌اند:

گروهی به موسیقی کلاسیک و گروهی به کتاب صوتی گوش دادند و گروهی نیز به هیچ چیزی گوش ندادند. به مدت سه هفته، یک گروه به مدت 45 دقیقه به موزیک کلاسیک آرامش بخش گوش داده و گروهی دیگر در زمان خواب به کتاب صوتی گوش دادن.

محققان کیفیت خواب این گروه‌ها را قبل و بعد از مداخلات مورد ارزیابی قرار دادند و متوجه شدند گروهی که به موسیقی گوش داده بودند، کیفیت خواب‌شان به میزان قابل توجهی بهتراز گروهی بود که به کتاب صوتی گوش داده بودند یا به هیچ چیزی گوش نداده بودند.

از آنجایی که موسیقی یک درمان موثر برای مشکلات خواب است، می‌تواند یک روش آسان و بی ضرر برای درمان بی‌خوابی باشد.

 • افزایش انگیزه

این که گوش دادن به موسیقی، ورزش کردن را برایتان راحت تر می‌کند یک علت خوب دارد، دانشمندان دریافتند گوش دادن به موسیقی با ریتم تند انگیزه افراد را بیشتر می‌کند تا سخت تر کار کنند. مطالعه‌ای تاثیر موسیقی روی 12 فرد سالم را که روی دوچرخه ثابت رکاب می‌زدند مورد بررسی قرار داد. در این آزمایش، در سه شرایط مختلف افراد به موسیقی‌هایی با ریتم‌های گوناگون گوش دادند و عملکردشان ارزیابی شد. موسیقی در یک شرایط، ریتم نرمال داشت، در شرایط دیگر ریتم 10 درصد افزایش و در شرایطی دیگر نیز ریتم 10 درصد کاهش داشت. محققان دریافتند موسیقی با ریتم‌های تندتر موجب افزایش عملکرد در مسافت رکاب زده شده، سرعت رکاب زدن و قدرت و تلاش شده بود. اما کاهش ریتم موسیقی منجر به کاهش تمام این عوامل شده بود. بنابراین توصیه می‌شود اگر واقعا دوست دارید برنامه ورزشی‌تان به بهترین نحو ادامه داشته باشد بهتر است لیستی از موسیقی‌هایی با ریتم تند آماده کنید تا هم انگیزه‌تان بیشتر شود و هم عملکرد بهتری داشته باشد و از ورزش کردن لذت هم ببرید.

افزایش انگیزه

 • بهبود خلق و خو

از دیگر فواید موسیقی این است که روحیه شما را شادتر می‌کند. در یک بررسی که دلایل گوش دادن افراد به موسیقی را مورد تحقیق قرار داده دریافتند موسیقی پخش شده، نقش مهمی در بهبود خلق و خو دارد. موسیقی به افراد کمک می‌کند بتوانند به خلق بهتری دست پیدا کنند و خودآگاهی بیشتری پیدا کنند. مطالعه دیگری دریافت گوش دادن آگاهانه و انتخابی به موسیقی مثبت می‌تواند در عرض دو هفته، اثرش را به خوبی نشان بدهد. از افراد خواسته شد سعی کنند به مدت دو هفته هر روز حس و حال خود را با گوش دادن به موسیقی تقویت کنند. وقتی بعدها از آنها خواسته شد میزان احساس شادی‌شان را توصیف کنند، گزارش کردند که بعد از دو هفته احساس شادتر بودن می‌کردند.

 • کاهش علائم افسردگی

محققان دریافتند موسیقی می‌تواند روشی موثر و بی ضرر برای درمان انواع اختلالات مانند افسردگی باشد. مطالعه‌ای نشان داد موسیقی درمانی علاوه بر کاهش افسردگی و اضطراب در بیماران دچار بیماری‌های نورولوژیکی مانند زوال عقل، سکته مغزی و پارکینسون، هیچ عارضه جانبی به جا نگذاشته بود، یعنی این روش درمانی، بسیار بی ضرر و کم ریسک است. مطالعه دیگر هم نشان داده که نوع موسیقی نیز مهم است. محققان دریافتند موسیقی کلاسیک و آرامش بخش، بیشترین تاثیر را از جهت تقویت خلق و خو دارد، در حالی که نوع هوی متال و تکنو، بی اثر وحتی مضر است.

 • افزایش استقامت ورزشی

یکی دیگر از تاثیرات مهم موسیقی توانایی آن در افزایش عملکرد ورزشی است. معمولا در گام‌های افراد هنگام راه رفتن و دویدن، ریتمی وجود دارد، دانشمندان کشف کرده‌اند که افزودن یک ریتم کوبشی قوی و تند می‌تواند افراد را تشویق کند تا سرعت خود را بالا ببرند. دوندگان با گوش دادن به موزیک هم می‌توانند سریع‌تر بدوند هم  احساس انگیزه بیشتری برای ادامه دادن و رسیدن به استقامتی بیشتر پیدا خواهند کرد. تحقیقات نشان داده اگر حرکات بدن با ریتم موسیقی هماهنگ باشد می‌تواند منجر به بهتر شدن عملکرد و افزایش تحمل و استقامت شود و این تاثیرات، در مورد تمرینات با شدت پایین تا متوسط، بیشتر به چشم می‌خورد. به عبارتی دیگر، یک فرد معمولی با گوش دادن به موسیقی، بیشتر از یک ورزشکار حرفه‌ای می تواند از فواید موسیقی بهره‌مند شود. به گفته محققان، موسیقی می‌تواند برانگیختگی هیجانی و فیزیلوژیکی بیشتری نسبت به محرک‌های دارویی یا مخدر ایجاد کند. حتی گوش دادن به موسیقی قبل از رفتن به باشگاه نیز می‌تواند مانند یک محرک عمل کند. گوش دادن به موسیقی هنگام تمرین و فعالیت، باعث می‌شود درک و دریافت فرد از تقلا و خستگی‌اش کم شود، در نتیجه فرد سخت‌تر کار می‌کند اما به نظرش نمی‌رسد که درحال تلاش بیشتری است، زیرا توجه او به موسیقی است و کمتر متوجه علائم تلاش و خستگی مانند تندتر شدن تنفس، عرق ریختن و سوزش عضلات می‌شود.

فواید یادگیری موسیقی و تاثیر آن بر مهارت های انسانی در یک نگاه

جنین‌های 4 ماه به بالا قادر به تشخیص صدای موسیقی آرام و کلاسیک بوده و رشد سریع‌تر و بهتری را در شکم مادر از خود نشان می‌دهند.

کودکانی که به مدت 3 سال دروس موسیقی را فرا گرفته باشند، از اعتماد به نفس بیشتر و خودباوری نسبت به افراد عادی برخوردارند.

یادگیری موسیقی قبل از سن 7 سالگی کمک فراوانی به فرآیند شکل گیری ارتباطات بخش‌های حرکتی و احساسی مغز می‌کند.

افرادی که به مدت 9 ماه دروس را فرا گرفته باشند دارای IQ سه برابر بالاتر از افراد عادی می‌باشند.

یادگیری دروس موسیقی بسیار مفیدتر از دروس کامپیوتر برای کودکان بوده و می‌تواند تا حد زیادی مهارت‌های استدلالی آن‌ها را در علوم ریاضیات بهبود بخشد.

افراد برای یادگیری موسیقی احتیاج به بردباری و پشتکار فراوان داشته و در نتیجه انضباط و قانون مداری از مشخصه‌های بارز یک موزیسین خوب و حرفه ای به شمار می‌آید.

موسیقی مناسب، هنگام رانندگی روحیه شما را بالا می‌برد. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که نوع موسیقی که رانندگان گوش می‌کنند می‌تواند در نوع رفتار آن ها هنگام رانندگی و نسبت به دیگر رانندگان هم مسیر آن ها نیز تاثیر بگذارد. در واقع رانندگانی که موسیقی‌های تند و خشن مانند راک گوش می‌کنند رفتارشان خشن‌تر و تندتر است و نسبت به رانندگان دیگر رفتارهای ناشایستی دارند. همچنین رانندگانی که موسیقی‌های آرام گوش می‌کنند رفتار معقول‌تری از خود نشان داده و همچنین احتمال تصادف آن‌ها پایین تر است. تحقیقات فراوان مشخص کرده است که گوش دادن به موسیقی هنگام رانندگی می‌تواند بر روحیه شما به طرز چشم گیری تاثیر مثبت گذاشته و باعث شده شما به عنوان راننده رفتار ایمن‌تری را نسبت به زمانی که به موسیقی گوش نمی‌کنید از خود نشان دهید.

چند مزیت مهم یادگیری موسیقی

افزایش عملکرد اجرایی مغز

نوازنده‌ها عملکرد بهتری در پردازش و حفظ اطلاعات و تصمیم گیری دارند و علت این مساله بیشتر بودن بافت سپید در مغز آن‌ها است. حتی برخی از دانشمندان گمان می‌کنند نواختن ساز می‌تواند به کودکانی که دچار مشکلات عصب شناختی وابسته به عملکرد اجرایی مغز مثل اختلال کم توجهی-بیش فعالی هستند کمک کند.

افزایش همدلی

آموختن ساز، هم باعث تقویت پردازشگر آواها در مغز می‌شود هم توانایی تشخیص احساسات در صداها را افزایش می‌دهد. نوازنده‌ها با برخورداری از این ویژگی‌ها می‌توانند روابط بی دردسرتر و عاطفی تری داشته باشند. همچنین آموختن موسیقی به کودکانی که دچار مشکل درک عاطفی مثل اوتیسم هستند کمک میکند.

افزایش خودباوری و اعتماد به نفس

مزایای روانی ناشی از آموختن موسیقی و هم نوازی با دیگران موجب خودباوری بیشتر فرد و اعتماد به نفس در او می شود. طبق تحقیقاتی که انجام شد کودکانی که به مدت 3 سال هر هفته به کلاس پیانو می‌رفتند از خودباوری و اعتماد به نفس بیشتری نسبت به کودکانی که آموزش موسیقی نمی ‌دیدند برخوردار بودند و همچنین کودکانی که در مدرسه در گروه اجرایی موسیقی شرکت داشتند کمتر احساس بیگانگی و بیشتر احساس موفقیت می‌کردند.

اعتماد به نفس

تقویت سلامت روانی

طبق تحقیقات انجام شده نوازندگان در مقایسه با دیگران کمتر دچار پرخاشگری، افسردگی و خشم هستند. موسیقی باعث می‌شود آن‌ها کنترل عاطفی و تمرکز بیشتری داشته باشند.

تحقیقاتی بر روی اسکن مغزی افراد 6 تا 18 ساله انجام شده که نشان می‌دهند مغز کسانی که ساز می‌زدند عملکرد بهتری در تنظیم احساسات و سطح اضطراب و توانایی تمرکز داشت.

در دیگر تحقیقات مشخص شد نواختن موسیقی به کاهش اضطراب هم کمک می‌کند. به عبارت دیگر، علائم فیزیکی و روانی ناشی از اضطراب مثل زخم معده، سردرد، فشار خون بالا و ضعف سیستم ایمنی بدن، در نوازندگان کمتر دیده می‌شود.

همچنین در یک مطالعه در دانشگاه فلوریدا جنوبی، به بزرگسالان بین 60 تا 85 ساله پیانو درس دادند که بعد از شش ماه آنها بهبود حافظه، تاثیر کلامی، مهارت پردازش اطلاعات و سایر عوامل آگاهی را نشان دادند.

بهبود مهارت‌های حرکت

برای نواختن ساز لازم است دست‌ها، چشم‌ها و گوش‌ها با هم هماهنگی داشته باشند. کسانی که در سنین پایین نوازندگی را آغاز می‌کنند، تقویت مهارت‌های حرکتی موسیقایی آن‌ها در بخش‌های دیگر زندگی‌شان هم تاثیرگذار خواهد بود. طی تحقیقات انجام شده مشاهده شده است، کودکانی که قبل  از 7 سالگی شروع به آموختن موسیقی کردند در مقایسه با کودکانی که دیرتر آموختن موسیقی را شروع کرده بودند، عملکرد بهتری در انجام یک مهارت حرکتی غیر موسیقایی داشتند. این عملکرد در اسکن مغزی آن ها هم مشاهده شده است، به طوری که اسکن‌ها حاکی از قوی‌تر بودن ارتباطات عصبی در نواحی حرکتی‌ای بود که به تجسم کردن و انجام حرکات فیزیکی کمک می‌کنند.

کاهش سرعت روند پیری مغز

طبق تحقیقات انجام شده، موسیقی تاثیرات زیادی در پردازش کلام و حافظه حتی تا سنین کهنسالی دارد، حتی اگر فرد بعد از دوران کودکی آموختن ساز را رها کرده باشد. طی تحقیقی در کانادا مشخص شد افراد کهن سالی که در دوران جوانی نواختن ساز را یاد گرفته بودند در مقایسه با کسانی که آموزش ندیده بودند، سرعت تشخیص کلام در آن‌ها به میزان 20 درصد بیشتر بود. در تحقیق دیگری افراد کهنسالی که به مدت 10 سال آموزش موسیقی دیده بودند در مقایسه با گروه دیگر که هرگز آموزشی ندیده بودند، اطلاعات حسی بیشتری مثل داده‌های شنیداری، تصویری و لامسه‌ای را به خاطر می‌سپردند.

تقویت مهارت‌های ریاضی و علمی

از دیگر مزایای یادگیری موسیقی(پیانو)، افزایش مهارت در علوم ریاضی می‌باشد. با توجه به تحقیقات انجام شده، سرعت و عملکرد مغزی کسانی که پیانو می‌نوازند هنگام انجام فعالیت‌های فکری و استدلالی مثل علوم ریاضیات و مهندسی بسیار بیش‌تر از افراد دیگر می‌باشد. نوازنده‌ها عملکرد بهتری در تصمیم گیری، پردازش و حفظ اطلاعات و شیوه تطابق بر اساس تغییر نیاز ذهنی دارند. این عملکردهای اجرایی مغز بیشتر از ضریب هوشی در موفقیت‌های تحصیلی موثر هستند. مفاهیم مختلف موسیقی یعنی نت‌ها، آکوردها، اوکتاوها، ریتم و متر، همگی از نقطه نظر ریاضی قابل درک هستند. تحقیقات نشان می‌دهد میان نواختن موسیقی و رشد مهارت‌های ریاضی ارتباط وجود دارد.

طی تحقیقاتی مشاهده شد خردسالانی که نواختن کیبورد را یاد می‌گرفتند در تست استدلال فضایی-گذراعملکرد بهتری داشتند. استدلال فضایی-گذرا به توانایی تجسم ذهنی اشکال فضایی و درک چگونگی جاسازی آن‌ها در یکدیگر گفته می‌شود. پژوهشگران معتقدند که تقویت استدلال فضایی-گذرا موجب بهبود عملکرد در علم و ریاضیات می‌شود.

 

تقویت مهارت ریاضی

یادگیری موسیقی سرگرم کننده است

نواختن موسیقی سرگرم کننده است، یاد گیری آن می‌تواند در حقیقت سخت و مشکل باشد، اما یادگیری چیزهای جدید هرگز آسان نیست. هنگامی که شما به یک سطحی می‌رسید که می‌توانید بنوازین، این عالی است با حس موفقیت شروع شود و هنگامی شما برای دیگران می‌نوازین، اعتماد به نفس پیدا می‌کنید. هنگامی که گروهی و با بقیه می‌نوازین، لذت کامل می‌شود. این یک اعتیاد سالم با عمل سرگرم کننده است .

یادگیری موسیقی باعث ترقی زندگی اجتماعی شما می شود

هنگامی که شما یاد می‌گیرید که چگونه یک ساز را بنوازین، می‌توانید چیزهایی زیبا برای لذت بردن دوستداران خود بسازید، که باعث نزدیکتر شدن آن‌ها به شما می شود. اگر تصمیم به نواختن موسیقی در عموم دارید، شما باید دوستان جدیدی را پیدا کنید. اگر با گروهی از نوازندگان می‌نوازید، احساس همبستگی و نزدیکی در بین نوازندگان به اشتراک گذاشته می‌شود، که بیش‌تر از نواختن تنهایی می‌تواند باشد. هیچ کسی مانند موزیسین‌ها روابط خوبی با یکدیگر ایجاد نمی‌کنند، و ضمانت و دوستی که ایجاد می‌شود، بسیار با ارزش و ماندگار است.

افزایش مهارت در یادگیری زبان های مختلف

با توجه به تحقیقات انجام شده، نواختن ساز هم به مغز در پردازش آواهای موسیقایی کمک می کند هم در پردازش آواهای صامت و مصوت در کلام نقش دارد. کودکانی که پیانو می‌نوازند به میزان چشمگیری در تشخیص کلماتی که تنها در یک حرف صامت متفاوت هستند، عملکرد بهتری دارند. این پژوهشگران معتقدند نواختن پیانو حتی بیشتر از مطالعه اضافی در تشخیص صداها تاثیر دارد. موسیقی می‌تواند به کودکان در پردازش کلمات کمک کند. محققان گمان می‌کنند موسیقی و کلام ویژگی‌های مشترکی مثل زیر و بمی، زمان سنجی و طنین دارند و مغز از گذرگاه‌های عصبی یکسانی برای پردازش هر دوی آن‌ها استفاده می کند. هرچه مهارت‌های زبانی مثل خواندن بهتر باشند، کودکان در یادگیری تمامی موضوعات، از ریاضیات گرفته تا دروس اجتماعی، عملکرد بهتری خواهند داشت.

تاثیر موسیقی بر یادگیری زبان‌های مختلف