صفحه نخست > دانستنی های آرایش و زیبائی > دانستنی ها

انواع نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از عناصری که همواره باید در دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار گیرد نورپردازی است. نور پردازی باید با عناصر دیگر در فضای مورد نظر هماهنگی داشته باشد. یک دکوراسیون زیبا بدون نورپردازی جذابیت ندارد و تمام تلاش هایی که برای انجام آن صورت گرفته بی نتیجه می ماند.

انواع نورپردازی 

1- نورپردازی کلی یا عمومی

2 - نورپردازی کاربردی

3 - نورپردازی دکوراتیو

4 - نورپردازی منطقه ای

1 - نورپردازی کلی یا عمومی

این نور پردازی جایگزین مناسبی برای نور روز می باشد. روشنایی حاصل از نورپردازی عمومی توسط چراغ های سقفی ولوستر ها و... به وجود می آید. از این نوع نورپردازی می توان در فضایی که امکان استفاده از نور طبیعی را ندارند کمک گرفت.

نور پردازی کلی

 

2 - نورپردازی کاربردی

در این نورپردازی می توانیم بر روی قسمت هایی که بیشترین کار روزمره صورت می گیرد یا برای ایجاد فضایی دراماتیک و زیبا از آن بهره ببریم. شدت و ضعف نور در نورپردازی کاربردی به کاربری فضای مورد نظرتان وابسته است.

نور پردازی کاربردی

 

3 - نورپردازی دکوراتیو

این نورپردازی جنبه زیبایی بصری دارد. اصلا میزان نور در این نور پردازی مهم نیست و بیشتر برای تعیین سبک دکوراسیون به کار برده می شود. نورپردازی دکوراتیو می تواند به زیبایی و تاکید کردن به جزئیات و حتی وسایل تزئینی در خانه شما نیز کمک کند.

نور پردازی دکوراتیو

4 - نورپردازی منطقه ای

هدف از این نورپردازی برجسته کردن قسمت ها و یا فضاهای مورد نظر در خانه است. هنگامی که به هر دلیلی تصمیم می گیرید دید را به گوشه ای از خانه معطوف کنید بهتر است از نورپردازی منطقه ای بهره بگیرید.

نور پردازی منطقه ای

معرفی انواع چراغ های استفاده شده در دکوراسیون داخلی

1 - چراغ های سقفی توکار

این چراغ ها در انواع مربع و گرد ارائه می شوند که در تمام فضاهای اداری، تجاری و مسکونی قابل استفاده هستند. علت نام گذاری آن ها کاربرد این چراغ ها در سقف عملکرد و زیبایی را درکنار هم برای شما به وجود می آورد. اگر پیش تر از انواع آویزها و لوسترها برای نورپردازی سقف استفاده می کردید در دو حالت می توانید این چراغ ها را جایگزین کنید . یک حالت زمانی است که سقف شما ارتفاع کوتاهی دارد و به دلیل بحث های ارگونومی و رعایت حداقل ارتفاع امکان نصب لوسترها و آویزها را ندارید. حالت دوم در مواقعی به وجود می آید که شما نیاز به یک نورپردازی عمومی و کلی برای سقف خود دارید در حالی که لوسترها نورپردازی تاکیدی برای یک محدوده خاص را تعریف می کنند.این است که منبع نوری کاملا در سقف قرار گرفته و هیچ قسمتی از آن دیده نمی شود.این امر باعث شده که شما بتوانید در اکثر سبک های دکوراسیونی از آن ها بهره ببرید. نورهای مخفی زیر کابینت ار پرکاربردترین مصارف این چراغ ها در منازل است.

2 - چراغ های سقفی روکار

تفاوت این نوع چراغ ها با چراغهای سقفی توکار در این است که منبع نور روی سطح سقف قرار گرفته و قابل دیدن است. با قرار گرفتن منبع نور بر روی سقف و در نتیجه پایین تر آمدن آن میزان نور تابشی نیز می تواند بیش تر باشد.این ویژگی باعث می شود که شما تنوع زیادی از طرح ها و مدل را نسبت به گروه قبلی داشته باشید اما شاید نتوانید در همه سبک ها از آن بهره ببرید و باید با دقت بیش تری آن را انتخاب نمایید.ازمزیت های دیگر چراغ های سقفی روکار این است که نورپردازی کلی و یک نواختی را در فضا به وجود می آورد.

اکثر فضاها مانند آشپزخانه، نشیمن، اتاق خواب و سرویس بهداشتی کارآیی خواهند داشت. چراغ های سقفی روکار در انواع نورهای آفتابی، مهتابی و همچنین انواع هوشمند و قابل کنترل ارائه می شوند که شما متناسب با فضای خود از آن بهره می برید. به طور کلی جدا از سبک دکوراسیونی مدرن، کلاسیک و ... که دارید این چراغ ها فضا را امروزی تر و خاص تر نشان می دهند.