صفحه نخست > دانستنی های آرایش و زیبائی > دانستنی ها

آشنایی با رایج ترین انواع سبک های دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی به هنرودانش تزئینات داخلی اشاره می کند.هر کسی با اندک دانش و خلاقیتی که دارد می تواند طراحی دکوراسیون منزل خود را انجام دهد. علاقه به بازی با رنگ ها، پارچه ها، مبلمان و … کاری است لذت بخش که یک دکوراتور توانمند می‌تواند انجام دهد. انتخاب یک دکوراسیون داخلی مناسب برای خانه می‌تواند تحولی بزرگ ایجاد کند.

1 - سبک دکوراسیون مدرن

واژه مدرن یک واژه گسترده است که در زمینه دکوراسیون معمولا به خانه ای که با خطوط صاف و منظم، پالت رنگی ساده و موادی مانند استیل و شیشه طراحی شده است گفنه می‌شود. در دکوراسیون مدرن حس سادگی در همه المان‌های منزل از جمله مبلمان مشاهده می‌شود. صاف، صیقلی، براق و شفاف از جمله ویژگی‌هایی هستند که در سبک مدرن دیده میشوندویکی از ویژگی‌های مهم در دکوراسیون مدرن، استفاده از اشکال هندسی واضح مانند دایره‌ها و چهارگوش‌ها است. اشکال هندسی گوشه‌دار که نشان‌دهنده سرسخت بودن دنیای مدرن است، و اشکال منحنی نیز احساس حرکت و پویایی زندگی مدرن را نمایش می‌دهند. ترکیب این دو با هم تصویری واضح و شفاف از مفهوم مدرنیته را رو بروی شما قرار می‌دهد. همچنین آثار نقاشی ابستره و مجسمه‌هایی با مفاهیم انتزاعی در این نوع سبک دکور خانه جایگاه ویژه‌ای دارند.

دکوراسیون مدرن

 

2 - سبک دکوراسیون امروزی

سبک های دکوراسیون مدرن و امروزی بایکدیگر تفاوت دارند که اغلب جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما این دو سبک متفاوت از یکدیگر هستند. تفاوت اصلی این دو سبک در این است که سبک مدرن تفسیری از طراحی است که در قرن بیستم شروع شده است. از طرفی سبک امروزی یا معاصر انعطاف‌پذیری بالایی داشته و پایبندی چندانی به سبک خاصی ندارد. برای مثال در سبک امروزی ممکن است ازخطوط خمیده در طراحی استفاده کنیم، در حالی که در سبک مدرن این اتفاق رخ نمی‌دهد.به علاوه در طراحی دکوراسیون امروزی راحتی و خودمانی بودن فضا اهمیت ویژه ای دارد. برخلاف سبک دکوراسیون مدرن که فضایی به مراتب رسمی‌تر را به وجود می‌آورد، فضای دکوراسیون امروزی (معاصر) احساس صمیمیت بیشتری را به بیننده انتقال می‌دهد. در اصل می‌توان گفت که ما در هر دوره‌ای که باشیم، سلیقه همگانی آن دوره از تاریخ، سبک دکوراسیون امروزی یا معاصر آن دوره را تعریف می‌کند.

3 - سبک دکوراسیون مینیمال

سبک دکوراسیون مینیمال یکی از سبک‌های پرطرفداردر بین انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی است. این نوع سبک تقریبا همانند سبک مدرن وحتی از آن ساده‌تر است. در سبک مینیمالیست پالت‌های رنگی استفاده شده معمولا خنثی بوده و هیچ یک از لوازم موجود نیز بیش از حد زرق و برق‌دار نیستند. در ضمن رنگ سفید یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها در دکوراسیون مینیمال است و واژه “مینیمال” به معنی سادگی و حذف تمام عناصر اضافی از محیط است. در تصویر پایین می‌بینید که تقریبا همه چیز در دکوراسیون ساده و بی‌آلایش است. یکی دیگر از ویژگی‌های دکوراسیون مینیمال، استفاده از تضاد رنگ‌ها است، به صورتی که سفید در کنار سیاه می‌آید.

دکوراسیون مینیمال

 

4 - سبک دکوراسیون صنعتی

سبک دیگری از دکوراسیون داخلی منزل سبک صنعتی است. دکوراسیون صنعتی که از اسمش مشخص است، الهام گرفته از سبک‌های دوره انقلاب صنعتی اروپا و خانه‌های شهری قرن‌های 17 و  18 میلادی اروپا است. در بسیاری از دکوراسیون‌های طراحی شده با این سبک دکور شاهد عناصری هستیم که حس ناتمام بودن طرح را به ما انتقال می‌دهد. برای مثال در این سبک ممکن است شاهد استفاده از آجر و یا چوب در ظاهر دکوراسیون باشیم. یک خانه طراحی شده با سبک دکوراسیون صنعتی را می‌توان نسخه بازسازی شده از یک ساختمان صنعتی نیز دانست مبلمان چرم در آن دوره از تاریخ اروپا طرفداران بی‌شماری در بین اشراف و کارخانه‌داران داشت و به همین دلیل به یکی از عناصر جدایی‌ناپذیر دکوراسیون صنعتی تبدیل شده است.

دکوراسیون صنعتی

 

5 - سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

این سبک از دکوراسیون‌های داخلی است. سبک دکوراسیون اسکاندیناوی نشان دهنده سادگی سبک زندگی ساده مردم شمال اروپا است. در طراحی اسکاندیناوی، مبلمان استفاده شده مانند یک اثر هنری نسبتا ساده هستند. از جمله ویژگی‌های سبک دکوراسیون اسکاندیناوی، می‌توان به پالت تمام رنگی سفید و ترکیب عناصرهایی مانند چوب، پلاستیک‌های روشن و استیل، کفپوش‌های قطعه‌ای، نورپردازی طبیعی و استفاده از لوازم جانبی کمتر اشاره کرد.

دکوراسیون اسکاندیناوی

 

6 - سبک دکوراسیون سنتی غربی

در این سبک از دکوراسیون سنتی غربی شاهد المان‌های کلاسیک همراه با مبلمان مجلل با نمایش تعداد زیادی از لوازم تزئینی در منزل هستیم. از جمله ویژگی‌های مطرح در خانه‌های طراحی شده به سبک سنتی، می‌توان به استفاده از چوب‌های تیره، پالت‌های رنگی پررنگ، تنوع بافت‌های استفاده شده در طراحی، مبلمان با پارچه‌های بافتنی یا مخمل مانند، ابریشمی و گلدوزی و استفاده از خطوط منحنی اشاره کرد. سبک سنتی ریشه در حساسیت‌های اروپایی در طراحی دارد.

7 - سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

در میان انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی، دکوراسیون سنتی خاورمیانه یکی از منحصر به فردترین دکوراسیون‌ها است و فرش و گلیم ایرانی در آن به صورت خاص و ویژه‌ای دیده می‌شود. پالت رنگ‌های گرم و تند، همراه با نقش‌های سنتی و اسلامی، اجزای مهم این سبک دکوراسیون هستند.

دکوراسیون سنتی خاورمیانه

 

8 - سبک دکوراسیون انتقالی یا ترنزیشنال

این سبک از دکوراسیون که سبک انتقالی یا ترنزیشنال نام دارد، یکی از سبک‌های محبوب در بین انواع سبک های دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید. به علت این که این سبک را می‌توان پلی بین طراحی دکوراسیون سنتی و مدرن دانست. سبکی که یک تعادل بین سبک سنتی و مدرن را به وجود می‌آورد. در سبک انتقالی ممکن است از مواد استفاده شده در سبک مدرن مانند استیل و یا شیشه استفاده کرده و در کنار آن‌ها از مبلمان مجلل با پارچه مخملی، همانند سبک سنتی، نیز استفاده شود. در سبک دکوراسیون انتقالی از پالت رنگی نسبتا خنثی برای ایجاد حس آرامش استفاده می‌شود که در عین شیک و براق بودن، فضایی صمیمی و خودمانی را نیز به وجود می‌آورد.

دکوراسیون انتقالی

 

9 - سبک دکوراسیون فرانسوی

دراین سبک ازدکوراسیون داخلی ،رنگ‌های گرم و ملایم مانند طیف‌هایی از قرمز، زرد، طلایی و استفاده از مصالحی مانند سنگ و آجر از ویژگی‌های برجسته در سبک فرانسوی هستند. در میان انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی این سبک معمولا از ظروف تزئینی چینی و روتختی‌های نسبتا سنگین و ضخیم استفاده می‌شود.

دکوراسیون فرانسوی