صفحه نخست > دانستنی های آرایش و زیبائی > دانستنی ها

آشنایی با انواع کابينت از نظر جنس

کابینت ها در آشپزخانه های امروزی ، پرکاربردترین و البته جذاب‌ترین قسمت هر خانه‌ای که تاثیر عمده‌ بر زیبایی داردوآشپزخانه، محور اصلی خانه شما ست و طبیعی است که کارایی وجلوه بصری آن، حرف اول را می‌زند.،آشپزخانه استنقش بسزایی برای انسان هادارند.هر مدل کابینت آشپزخانه یک قصه متفاوت از خانه تعریف می‌کندوبیانگرسلایق شخصی هرفرد می باشد.استفاده از کابینت‌ها و انواع مختلف آن، تاریخچه‌ای دور و دراز در زندگی بشر دارد. محفظه‌های گنجه‌مانند، که از چوب ساخته می‌شدند و با طراحی‌های زیبا، جذاب و خواستنی‌تر هم می‌شدند، از قدیمی‌ترین اشکال کابینت در ایران بوده‌اند. 

کابینت( Cabinet)

قفسه‌ای است که گاهی در حمام و اغلب در آشپزخانه برای نگهداری مواد غذایی، لوازم پخت‌وپزوظروف استفاده می‌شود. کابینت‌ها در آشپزخانه‌های امروزی است،اغلب بیشتر فضای بین یخچال،اجاق گاز و سینک ظرفشویی را اشغال می‌کنند،ولی در حمام‌ها، کابینت معمولاً به‌صورت تکی وفقط دربالای روشویی یا توالت و به منظور نگهداری هوله، دارو یا وسایل بهداشتی استفاده می‌شود.

نقش "کابینت" در آشپزخانه

برای مدیریت بهتر فضای آشپزخانه با توجه به مثلث کار و با توجه به شرایط خاص استفاده‌کننده، از کابینت استفاده می‌شود.طراحی صحیح کابینت در آشپزخانه، موجب می‌شود تا فضای مفید و قابل استفاده آن آشپزخانه و سطح رفاه کاربر جهت پخت‌وپز و شست‌وشوی ظروف افزایش یابد.

تقسیم بندی کابینت ها از نظر جنس مواد ساخته شده:

فلز  -  چوب  -   ام‌دی‌اف های گلاس  -   پی‌وی‌سی  -   ممبران یا وکیوم   -   روکش چوب یا ترکیبی

تقسیم یندی از نظر نوع استفاده:

 کابینت آشپزخانه  -   کابینت روشویی (مخصوص سرویس بهداشتی) 

مواد اولیه تولید کابینت‌های سرویس بهداشتی عموماً از پی وی سی می‌باشد. زیرا این ماده در مقابل رطوبت مقاومت کافی دارد.

انواع کابینت

 

طراحی کابینت‌ها با توجه به تنوع آشپزخانه‌ها از نظر شکل طراحی (یو شکل، ال شکل، خطی، شبه‌جزیره‌ای و جزیره‌ای)، صورت می‌پذیرد. در هر حال در هنگام طراحی کابینت باید دقت نمود که جهت باز شدن در آن باید برخلاف جهت حرکت شخص استفاده‌کننده باشد.

انواع صفحات  کابینت از نظر جنس

در حال حاضر پنج نوع صفحه کابینت در بازار ایران موجود است:

  • صفحه کابینت MDF
  • صفحه نئوپان، روکش  HPL
  • صفحه MDF، روکش ملامینه
  • صفحه پلی وود (Poly Wood)، روکش HPL
  • صفحه سنگ مصنوعی تمام اکریلیک  (Solid Surface)

اجزای تشکیل دهنده کابینت:

درب کابینت

ضخامت این درب‌ها ۱۶ میلی متر و ۱۸ و١٩و٢٠و٢٢ میلی متر است که با روکش پی وی سی دارای ۶ تیپ و تنوع رنگی زیادی است. نوع دیگری از درب‌های کابینت نیز هایگلاس نام دارد. این درب‌ها همان مشخصات فوق را دارد ولی در رنگ‌آمیزی آن از رنگ‌های براق شبیه رنگهای تمام پلی‌استر (شیشه‌ای) استفاده شده که جذابیت خاصی در ترکیب کابینت ایجاد می‌کند.

بدنه کابینت

در زمینه بدنه کابینت باید به دو نکته کلی توجه داشت:

جنس بدنه باید با روکش ملامینه باشد

لبه بدنه با نوار پوشیده شده باشد

در بازار ایران، کابینت‌ها در بعضی موارد با بدنه نئوپان و روکش کاغذ و نوار اطوئی ساخته می‌شود که در مجموع کیفیت مناسبی ندارد و استفاده از این نوع بدنه توصیه نمی‌شود. در واقع بهتر است جنس بدنه نیز از نوع ام دی اف انتخاب شود

مزایا و شرایط نگهداری کابینت ام دی اف (MDf)

کابینت‌های آشپزخانه MDF به آسانی تمیز می‌شوند و به همین دلیل برای استفاده در آشپزخانه بسیار ایده‌آل و مناسب می‌باشند. هنگام خرید کابینت‌های جدید یا روکاری کابینت‌های قبلی، انتخاب‌های زیادی پیش رویتان قرار دارد. کابینت ام دی اف (MDF) اغلب گزینه مقرون به صرفه‌ای می‌باشد که هم در آشپزخانه و هم در سرویس بهداشتی و حمام کاربرد دارد. ام دی اف (MDF) از تخته‌های فیبر با دانسیته متوسط و پوششی از لایه نازکی از وینیل(Thermofoil)، تشکیل شده‌است اما می‌تواند طوری طراحی شود که بافت چوب را تداعی کند. اگر کابینت‌های ام دی اف (MDF) را برای خانه تان مد نظر دارید، حتماً، مزایا و معایب (شرایط نگهداری) آن را در نظر بگیرید تا با آگاهی کامل تصمیم بگیرید که آیا انتخاب مناسبی برای طراحی کابینت آشپزخانه یا حمام تان می‌باشند یا خیر.

مزایا و نگهداری کابینت ام دی اف

کابینت پی وی سی:

کابینت پی وی سی (pvc) تشکیل شده از ورق پلی وینیل کلراید و به این دلیل پی وی سی نامگذاری شده‌است. بکارگیری ورق پی وی سی در این نوع کابینت از اهمیت بالایی برخوردار است که برخی از موارد را توضیح می‌دهیم.

ورق‌های کابینت پی وی سی در برابر محیط‌های دارای رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار است و موجب پوسیدگی نمی‌شود.

پی وی سی یک ماده عایق صدا، گرما و الکتریسیته است.

پی وی سی در برابر حرارت عایق خوبی دارد.

پی وی سی نسبت به کابینت چوبی ضد حشره است.

به علت چگالی پایین پی وی سی از وزن پایین‌تری نسبت به کابینت‌های چوبی و ام دی اف برخوردار است.

تولید و نصب پی وی سی نسبت به کابینت چوبی بسیار آسان و کم هزینه است.

نگهداری کابینت پی وی سی نسبت به کابینت چوبی بسیار آسان‌تر است.

ورق‌های پی وی سی دارای رنگ‌های متنوعی است و به این دلیل احتیاج به رنگ شدن مجدد ندارد.

از ورق‌های پلی وینیل کلراید در ساخت کابینت‌های حمام سرویس بهداشتی و سینک ظرف ‌شویی استفاده می‌شود؛ و در دیگر قسمت‌های آشپزخانه کمتر از کابینت تمام پی وی سی استفاده می‌شود. بیشتر در محیط آشپزخانه از کابینت‌های ام دی اف با روکش پی وی سی استفاده می‌شود. کابینت پی وی سی تنها یک نقص دارد و اینکه قابل تجزیه نمی‌باشد و ممکن است به محیط زیست آسیب برساند.

کابینت پی وی سی