صفحه نخست > دانستنی های آرایش و زیبائی > دانستنی ها

آشنایی با انواع شیر آلات بهداشتی و شیرآلات آشپزخانه

 شیرآلات ساختمانی جز اصلی ترین تجهیزات ساختمانی می‌باشند که در مدل‌ها و جنس‌های مختلف وجود دارند از نظر عملکرد مکانیکی نیز با هم فرق دارند با گشتی در بازار می‌توانید این تفاوت‌ها و تنوع شیرآلات را دید اما برای انتخاب درست باید اول با مدل‌های مختلف شیرآلات آشنا شوید تا بنا به جایگاهی که در نظر گرفته‌اید بتوانید شیرآلات مناسبی انتخاب کنید. این محصولات علاوه بر آسان کردن کارایی به زیبایی و نمای داخلی ساختمان هم کمک زیادی می‌کند.

دسته بندی شیرآلات ازلحاظ ساختار 

 1. سرب خشک 

 2. آلیاژهای برنج

برنج بهتر از سرب خشک عمل می‌کند. زیرا سرب پس از مدتی دچار خوردگی شده و علاوه بر آن از نظر بهداشتی نیز زیان‌هایی را در پی خواهد داشت .

انواع روکش‌های شیرآلات 

 1. برنج
 2. برنز
 3. مس
 4. استیل

بهترین روکش استیل استنلس اصل می‌باشد زیرا مقاومت بهتری در برابر پوسیدگی دارد و هم به خاطر ظاهرش کمتر لکه‌های آب را نشان می‌دهد.

انواع شیرآلات بهداشتی

 1. شیرآلات ساده
 2. کلاسیک
 3. اهرمی
 4. پدالی
 5. چشمی (اتوماتیک)
 6. شیر پیسوار

1 - اجزای شیر ساده

 1. دیسک، که در شیرهای توپی و مخروطی همان توپ یا استوانه مخروطی است.
 2.  نشیمنگاه، که محل نشستن دیسک و یا واسط بدنه و دیسک یا همان واشر است. اغلب از جنس نرمی ساخته می‌شود تا کار آب‌بندی را انجام دهد
 3.  دسته و فلکه، به دیسک وصل می‌شود. معمولاً با چرخاندن فلکه شیر باز یا بسته می‌شود
 4.   بدنه

2 - شیرهای اهرمی 

شیرهای اهرمی در دو مدل ایستاده ودیواری طراحی شده‌اند که نوع ایستاده معمولاً در روشویی و سینک ظرف‌شویی استفاده می‌شود و نوع دیواری در حمام و توالت مورد استفاده است. البته گاهی از نوع دیواری نیز در روشویی و سینک ظرفشویی استفاده می‌شود. در شیرهای اهرمی به جای مغزی از یک کارتریج استفاده می‌شود. کارتریج‌ها در دو نوع پلاستیکی و سرامیکی موجود هستند که نوع سرامیکی آن مرغوب‌تر است و محصول کشورهای اروپایی به خصوص اسپانیا و ایتالیا مطلوب‌تر می‌باشد. نوع پلاستیکی آنها از رینگ‌های پلاستیکی o شکل درون یک کارتریج استوانه‌ای برای کنترل جریان آب استفاده می‌کند. برخی شیرها و سردوش‌ها نیز به چراغ‌های LED مجهزند که جنبه تزئینی دارد. در این نوع شیرها بر اساس دمای آب رنگ چراغ‌های LED تغییر می‌کند و این چراغ‌ها انرژی خود را از فشار آب بدست آورده و نیاز به برق و باتری ندارند.

3 - شیرهای پدالی

این نوع شیرها بهترین انتخاب برای اماکن عمومی هستند. شیرهای پدالی در مقایسه با شیرهای الکترونیکی نیازی به انرژی مانند برق و باتری ندارند. اما آنها هم در هنگام استفاده با مشکلاتی مواجه‌اند. در مدل‌های جدید شیرهای پدالی قابلیت‌هایی مانند تنظیم مقدار و دمای آب سرد و گرم و پدال جمع‌شونده جهت سهولت نظافت در نظر گرفته شده و بر مزیت‌های آن افزوده شده است. این شیرها در مکان‌هایی مانند مدارس، بیمارستان‌ها، کلیه مراکز پزشکی، هتل‌ها، مساجد، رستوران‌ها و ... قابل استفاده‌اند. از دیگر مزایای انواع پدالی و چشمی عدم تماس دست با شیر است که مانع انتقال بیماری‌های واگیردار عفونی و پوستی می‌شود و به خاطر سرعت قطع آب در میزان مصرف آب و حتی انرژی نیز صرفه‌جویی می‌شود. از این رو برای اماکن عمومی بهترین انتخاب هستند.

شیر پدالی

4 - شیرهای الکترونیکی(چشمی) 

اساس کار شیرآلات الکترونیکی بر مبنای ارسال و دریافت نور مادون قرمز می‌باشد یعنی کاملاً الکترونیکی بوده و بدون تماس دست و تنها با قرار دادن دست مصرف کننده در میدان دید سنسورهای مادون قرمز شروع به کار می‌کنند. همچنین قابلیت استفاده همزمان از برق و باتری را دارند و در صورت قطع برق از باتری استفاده می‌کنند. در صورتی که یک جسم ثابت در مقابل سنسور قرار گیرد بعد از یک مدت زمان مشخص مثلاً 45 ثانیه جریان آب قطع می‌شود. همچنین جهت صرفه‌جویی در مصرف آب سردوش‌هایی نیز در بازار موجود است که با ترکیب آب و هوا و کنترل جریان خروجی آب و حالت‌های مختلف پاشش می‌تواند تا 50% مصرف آب را کم کنند.

شیر آلات چشمی

5 - شیر پیسوار

شیر ساده‌ای است که معمولاً قبل از اتصال لوله‌های آب سرد و گرم به شیرهای مخلوط  نصب می‌گردد. در واقع رابط بین لوله‌کشی و شیر مخلوط است و هدف از نصب آن این است که در صورت خرابی شیرهای مخلوط با بستن آنها بتوان جریان آب را قطع کرده و به تعمیر و یا تعویض آنها پرداخت. شیرهای پیسوار معمولاً یا از جنس برنجی با آب کاری نیکل کروم هستند و یا از جنس پلاستیک‌های فشرده‌اند و البته امروزه بیشتر از شیرهای پیسوار فیلتردار که دارای فیلتری از جنس استنلس استیل هستند استفاده می‌شود تا از ورود اجسام خارجی به داخل شیر مخلوط جلوگیری شود و از کارتریج شیر اهرمی محافظت شود.

شیر پیسوار

انواع شیرآلات آشپزخانه

 • شیرآلات متصل به سینک

 • شیرآلات متصل به پیشخوان

 • شیرآلات  متصل به دیوار

 • شیرآلات تک دستگیره‌ای

 • شیرآلات دو دستگیره‌ای

 • شیرآلات بدون دستگیره

1 - شیرآلات متصل به سینک

اگر یک سینک داشته باشید، تعداد حفره‌های موجود در ناحیه اتصال سینک به شیر را چک کنید. شیرهای جدید در انواع یک، دو، سه، و چهار حفره‌ای طراحی می‌گردد. وقتی مشغول تعویض نصب شیر آلات موجود در آشپزخانه هستید و به حفره‌های کم‌تری از آن‌چه هست نیاز دارید به دنبال شیرهایی باشید که دارای یک صفحه پوششی هستند که حفره‌های بلا استفاده در سینک آشپزخانه را می‌پوشانند. این کار در اکثر سینک‌ها جواب می‌دهد.

مزیت این شیوه این است که بتوانید آشپزخانه خود را به سرعت نوسازی کنید و از سینک فعلی خود استفاده کنید.

و عیب این روش این است که، سینک شما، انتخاب‌های شما را برای شیر آب محدود می‌کند.

شیر آلات متصل به سینک

2 - شیرآلات متصل به پیشخوان

این نوع شیرها به سینک‌ها وصل نمی‌شوند و مستقیما به پیشخوان نصب می‌شوند. اگر مشغول نصب یک سینک متصل‌ شده در زیر پیشخوان هستید، این امکان را خواهید داشت که شیر آب را مستقیما بر روی پیشخوان نصب کنید. وقتی مشغول نصب یک شیر آب متصل به پیشخوان هستید، به اندازه یک انگشت در پشت شیر آب جا بگذارید تا بتوانید آن ناحیه را به راحتی تمیز کنید.

مزیت این کار این است که شیرهای آب متصل به پیشخوان دارای جلوه‌ای زیبا و یک‌پارچه هستند که بسیار مناسب آشپزخانه‌های معاصر هستند.

عیب این کار این است که، این نوع شیرها فضای روی پیشخوان را می‌گیرند.

همچنین، میان این شیرها و دیوار پشت آن‌ها آب، کثیفی، و جرم جمع می گردد.

شیر آلات متصل به پیشخوان

3 - شیرآلات متصل به دیوار

این نوع شیرها در هنگام نصب، می‌بایست هماهنگ و متناسب با سینک باشد. فاصله‌ای که از آن آب به سینک می‌ریزد امکان تناسب این دو عنصر را تعیین می‌کند. این موضوع در سینک‌های دوتایی مهم‌تر و سخت‌تر می‌باشد.

مزیت این روش، تمیز کردن پیشخوان می‌باشد که راحت می‌توان آن را تمیز کرد.

و تنها عیب این روش این است که، در آب‌ و هوای سرد این نوع شیرها نیاز به مراقبت بیش‌تری دارند تا از یخ‌زدن آن‌ها جلوگیری شود.

همچنین، لوله‌کش باید مکان و جهت این نوع شیرها را به دقت تعیین کند. اگر در درون دیوار میله‌ای وجود داشته باشد باید جای شیر آب عوض شود و در جای دیگری نصب گردد.

4  - شیرآلات تک دستگیره‌ای

شیرآلات تک دستگیره‌ای به طور مستقیم می‌چرخند و معمولا این امکان را فراهم می‌کنند که با بالا و پایین کردن آن‌ها جریان آب تنظیم و با حرکت به اطراف میزان سردی و گرمی آب تنظیم گردد.

از مزایای این روش این است که علاوه‌ برداشتن این مزیت که برای نصب آن‌ها نیاز به یک حفره در پیشخوان دارید، این نوع شیرها بسیار مناسب زمان‌هایی هستند که فقط یک دست شما آزاد است.

این نوع شیرها دارای یک طراحی قوسی شکل مدرن هستند که به راحتی قابلمه‌ها و ظرف‌های بزرگ را در سینک جای می‌دهند.

و عیب آن هم ، تنظیم میزان دمای آب در این نوع شیرها نسبت به شیرهای آب دو دستگیره‌ای از دقت کم‌تری برخوردار است.

شیر آلات تک دستگیره ای

 

5 - شیرآلات دو دستگیره‌ای

برای نصب این نوع شیرآلات به حداقل سه حفره نیاز می‌باشد. تنوع گسترده در نوع دستگیره‌ها طراحی این شیرها را متنوع‌تر و کاربردی‌تر می‌کند.

از مزایای این شیرآلات می‌توان به این اشاره کرد که هر کدام از دستگیره‌های این شیرها به آب گرم و آب سرد اختصاص دارند و تنظیم دما و جریان آب در آن‌ها راحت‌تر است.

همچنین، اگر یکی از دستگیره‌ها چکه کند، شما می‌توانید شیر مربوط به دستگیره‌ای که چکه می‌کند را ببندید و از دستگیره دیگر استفاده کنید. اکثر این نوع شیرها این ویژگی را دارند که می‌توانید آن‌ها را به طور مستقل از لوله‌کشی تغییر دهید که این مسئله تغییر آن‌ها را راحت می‌کند.

ولی عیب آن هم این است که، وقتی دست‌های شما پر از وسیله است تنظیم این نوع شیرها بسیار سخت می‌شود. هم‌چنین، این نوع شیرها به طور معمول به‌ عنوان شیرهایی سنتی شناخته می‌شوند و این مسئله ممکن است دست شما را در انتخاب سبک عناصر دیگر آشپزخانه ببندد و نتوانید شیر دلخواه خود را انتخاب کنید.

شیر آلات دو دستگیره ای

6 - شیرآلات بدون دستگیره

شیر آلات بدون دستگیره با یک حس‌گر فعال می‌شوند. اگر به دستگیره کنار شیر توجه کنید متوجه می‌شوید که این دستگیره، تنظیم‌ کننده دما و جریان آب می‌باشد.

از مزایای آن می توان گفت که این نوع شیرها با یک حس‌گر کار می‌کنند که با یک تماس کوچک باز می‌شوند (برخی از آن‌ها با یک حرکت باز می‌شوند).

این نوع شیرها بسیار مناسب کودکان و افراد مبتلا به بیماری‌های مفصلی هستند. آب به طور خودکار قطع می‌شود و این امر از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، شما دیگر نگران سر ریز شدن آب از سینک نخواهید بود.

از معایب آن هم ، در این نوع شیرها امکان تنظیم دما و جریان آب با لمس دست نیست و این کار باید با دست انجام شود و برخی از افراد این کار را سخت و دشوار می‌دانند.

هم‌چنین، باتری حس‌گرهای این نوع شیرها را باید به طور متناوب عوض کرد.

شیر آلات بدون دستگیره

 

چه شیرآلاتی برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی مناسب است؟

جنس آبکاری شیرآلات از اجزایی هستند که علاوه بر کاربرد آن، در زیبایی دکوراسیون داخلی هم موثر است. موردی که امروزه در دکوراسیون داخلی به آن توجهی نمی‌شود انتخاب شیرآلات مناسب و نصب شیرآلات در آشپزخانه و سرویس بهداشتی می‌باشد.

برای داشتن خانه‌ای زیبا با طراحی دکوراسیون حرفه‌ای باید به انتخاب مناسب شیر آلات هم دقت بیشتری کنیم و همچنین برای داشتن شیر مناسب که بعدا متحمل هزینه شویم باید اطلاعات کافی در مورد نحوه کارکرد، کیفیت و ویژگی انواع آن را داشته باشیم.

کدام جنس شیرآلات بهتر است ؟

معمولا شیر آلات از دو قسمت داخلی یا اصلی شیر و پوشش خارجی تشکیل می‌گردد. تا چند سال اخیر در کل دو نوع ماده‌ای که برای شیر آلات به کار برده می‌شد، آلیاژ برنج و سرب خشک بوده که همانطور که می‌دانید سرب ماده بسیار خطرناک و سمی می‌باشد که اگر شیر آلات به خوبی آبکاری نگردد به مرور زمان سرب موجود در شیر آلات آلودگی‌های خطرناکی برای افراد ایجاد می‌کنند. به همین خاطر است که تولید کنندگان شیرآلات از کاربرد سرب در تولید محصولات خود صرف نظر کرده‌اند و بیشتر همان آلیاژ برنج را تولید می‌کنند.

جنس آبکاری شیرآلات

به طور معمول برای رویه شیرآلات از فلزاتی مانند برنز، مس، استیل یا برنج استفاده می‌گردد. که به طور معمول در ایران، بیشتر شیرآلات با استیل آبکاری می‌گردد. البته برای سفارش‌های خاص و محصولات لاکچری و لوکس کارخانجات از انواع دیگر آبکاری هم استفاده می‌شود.

کاربرد شیرآلات ایستاده 

امروزه استفاده از شیرهای دیواری مخصوصا در آشپزخانه و برای سینک ظرفشویی تقریبا به طور کامل کنار گذاشته شده و به جای آن شیرآلات ایستاده کاربرد بیشتری دارند. در بین شیر آلات ایستاده هم نوع دو منظوره آن کاربرد بیشتری دارد، این نوع شیر آلات علاوه بر  سینک ظرفشویی، برای روشویی هم کاربرد دارند.

به دلیل اینکه قسمت خروج آب با اختلاف ارتفاع نسبتا زیادی از سینک نصب می‌گردد، و مشتری و طرفداران زیادی برای استفاده از شیر آلات دیواری وجود ندارد.

پرکاربردترین نوع شیرآلات ظرفشویی کدام است ؟

امروزه شیرآلات اهرمی پرکاربردترین نوع می‌باشد، شاید در گذشته تنها تصوری که از شیرآلات بهداشتی وجود داشت همان شیرهای فلکه‌ای قدیمی بود، که فلکه آب گرم و سرد آنها کاملا متفاوت بود. اما امروزه کاملا استفاده از شیرآلات  فلکه‌ای منسوخ شده است و جای خود را به شیرآلات اهرمی داده است. این نوع هم از نظر بهداشتی و هم از نظر کارایی در سطحی بالاتر از شیر آلات فلکه‌ای قرار دارند.

شیر تک اهرمی از نوع شیلنگی که قابلیت جابه جایی دارد برای سینک آشپزخانه و شستن ظروف بزرگ مناسب می‌باشد و شیر آلات تک اهرمی ایستاده برای روشویی‌ها مناسب بوده و همچنین شیر آلات اهرمی دیواری برای سرویس بهداشتی مناسب می‌باشند.

تاثیر استفاده از شیرآلات چشمی (سنسور دار) در صرفه جویی آب 

در حال حاضر و همچنین در کشور ما به دلیل کمبود منابع آب و خشکسالی، بیشتر تولید کنندگان سعی دارند از تکنولوژی‌هایی برای کاهش میزان مصرف آب استفاده کنند و یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های کاربردی که به بازار عرضه شده، شیرهای سنسوردار یا چشمی می‌باشند.در این نوع شیرآلات سنسورهایی (حسگرهایی) وجود دارد که بر مبنای دریافت و ارسال نور مادون قرمز عمل می‌کند. به نحوی که با نزدیک کردن دست مصرف کننده به سنسور شیر، شیر به صورت خودکار باز می‌شود و با دور کردن دست، شیر به صورت خودکار بسته می‌شود. برای صرفه جویی در مصرف آب همچنین می‌توان از شیرهایی که دارای وبلاتور می‌باشند استفاده کرد، این نوع شیرهایی می‌باشند که به داخل آب هوا وارد می‌کنند و آب را به صورت حباب بیرون می‌دهند تا در مصرف آب، صرفه جویی گردد.

شیر آلات توکار

شیرهایی هستند که توسط لوله‌های توکار تغذیه می‌شوند و تمامی مجموعه مکانسیم‌های آن از جمله لوله‌ها و اتصالات و مهم ترین بخش شیرآلات که مغزی آنها می‌باشد در داخل دیوار قرار گرفته و تنها بخش‌های قابل رویت در آنها قاب روی مغزی و هندل (دستگیره) به منظور باز و بسته کردن آب و تنظیم دمای آن است.

در مقابل شیرآلات روکار (شیرآلات معمولی) شیرآلاتی هستند که بر روی کابینت‌ها، سینک‌ها و یا کاسه‌های روشویی نصب می‌گردند.

نکته مهم در ارتباط با نصب شیرآلات توکار این است که باید پیش از مرحله نازک کاری در ارتباط با نوع شیرآلات مورد استفاده تصمیم گیری شده باشد.

مزایای شیر آلات تو کار

 1. طراحی زیبا و مدرن
 2. نظافت راحت تر
 3. نیاز به فضای کمتر
 4. پوسیدگی و زنگ زدگی کمتر

معایب شیرآلات توکار

 • دسترسی مشکل به منظور تعمیرات
 • نصب پیچیده تر

شیرآلات توکار Nobili

کمپانی Nobili با حدود ۷۰ سال سابقه از معتبرترین تولیدکنندگان اروپایی شیرآلات و دارنده عنوان با کیفیت ترین محصولات تولید ایتالیا بوده و تمامی قطعات آن در داخل کارخانه و به صورت تمام رباتیک تولید می‌شود.

ویژگی‌های منحصر بفرد محصولات  Nobili

 1. تکنولوژی Cool body
 2. بی صدا بودن شیرآلات
 3. تکنولوژی دو کلاچ دو مرحله‌ای به منظور کاهش مصرف آب
 4. کارتریج برنجی